Wielkopolska Teka Edukacyjna

Film dokumentalny pt. „Krótkie popołudnie na Mazurach”, reż. Maria Dłużewska, Barwny, Czas: 49 min, 2018 r., TVP

Film o Janie Krzysztofie Kelusie i jego żonie Urszuli Sikorskiej „Kubie”, którzy idą przez życie, które jednocześnie jest zapisem najnowszej historii Polski, bardzo po swojemu, dokonując co chwilę wyborów zdawałoby się szalonych, na ogół pod prąd obowiązujących właśnie mód i trendów. O ile taki bard „Solidarności” jak Jacek Kaczmarski jest do tej pory znany i rozpoznawalny, o tyle o Janie Kelusie młodsze pokolenie nie wie nic. A przecież Kelus to historia polskiego sprzeciwu wobec komunistycznej władzy. To marzec roku 1968, to czerwiec roku 1976, to KOR, to „Solidarność”, to los ludzi wsadzanych do więzień w czasach PRL. Również Jan Krzysztof Kelus był w stanie wojennym internowany i osadzony w Białołęce. Siedziała też jego żona Urszula. Całość filmu przeplatana jest świetnymi animacjami oraz muzyką z legendarnymi piosenkami bohatera.

 

Film dokumentalny pt. „Drogi do wolnego świata”, produkcja Media Kontakt dla Fundacji Centrum Solidarności. Czas: 36 min., 2005 r.

Film opowiada o trudnym dla narodu polskiego procesie dochodzenia Polaków do niepodległości. Film rozpoczyna kadr z Westerplatte z 1939 roku oraz obraz z konferencji jałtańskiej, w konsekwencji której Polska znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego. Fundamentem tej dokumentalnej opowieści jest historia budowania w Polsce rządzonej przez komunistów, struktury alternatywnego, wolnego społeczeństwa. Dzięki aktywnie działającym organizacjom opozycyjnym, strajkom, Solidarności naród polski odzyskuje w 1989 roku wolność. Film wieńczy obraz wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej w 2004 roku.

 

Wielkopolska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Wielkopolska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku