Wielkopolska Teka Edukacyjna

Film dokumentalny pt. ppłk Andrzej Rzewuski reż. Zbysław Kaczmarek, producent TVP Poznań, Poznań 2016 r., Czas: 13 minut

Historia Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” – największej antykomunistycznej organizacji w Wielkopolsce i jej dowódcy ppłk. Andrzeja Rzewuskiego „Hańczy”. „Wartę” powołano 10 maja 1945, działała w okresie od wiosny do jesieni 1945 r. Organizacja opierała się na siatce Armii Krajowej z okresu okupacji niemieckiej i głównie byłych żołnierzach AK.

Link: http://www.poznan.tvp.pl/29354054/03032017

 

Cykl reportaży „Prawem wilka. Żołnierze niezłomni w Wielkopolsce”, reż. Jolanta Hajdasz, IPN Oddział w Poznaniu, TVP Poznań.

– Film dokumentalny „Prawem wilka. Żołnierze Niezłomni Wielkopolski, odc. 4: Zenon Wechmann”, reż. Jolanta Hajdasz, IPN Oddział w Poznaniu, TVP Poznań.

Pseudonim „Czarny Wilk”, więzień polityczny okresu stalinowskiego, lata II wojny światowej spędził w Poznaniu, pracował m. in. w Zakładach Centra, brał udział w walkach o Poznań zimą 1945 r. , odbył służbę wojskową w Podoficerskiej Szkole Łączności w Zegrzu i w MON w Warszawie (1948-1952), działał także w powojennej V Drużynie Harcerskiej i w II konspiracji w Poznaniu (1950-52) w tajnej organizacji harcerskiej, którą założył wraz z kolegami po delegalizacji ZHP w 1948 r. Aresztowany w Poznaniu w 1952 r., skazany na 7 lat więzienia, do 1955 r. odsiadywał wyrok m. in. w więzieniu w Rawiczu, Potulicach i w obozie pracy w Piechcinie. Do dziś działa w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Poznaniu.

https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/39158,Cykl-reportazy-Prawem-wilka-Zolnierze-niezlomni-w-Wielkopolsce-w-TVP-3-Poznan.html

-Film dokumentalny „Prawem wilka. Żołnierze Niezłomni Wielkopolski, odc. 5. Krystyna Kędzierska-Jasińska”, reż. Jolanta Hajdasz, IPN Oddział w Poznaniu, TVP Poznań.

Łączniczka w WSGO „Warta” i córka ppor. Władysława Kędzierskiego, żołnierza sztabu Obwodu Krotoszyn ZWZ/AK i dowódcy Kedywu, szefa wywiadu Obwodu Krotoszyn WSGO „Warta”. Mieszkająca dziś w Bydgoszczy pani Krystyna (ur. 1927) jest świadkiem i jednym z ostatnich żyjących żołnierzy walczących w szeregach WSGO „Warta”, największej w Wielkopolsce antykomunistycznej organizacji konspiracyjnej powołanej 10 maja 1945, a działającej w okresie od wiosny do jesieni 1945 r.  Organizacja opierała się na siatce Armii Krajowej z okresu okupacji i głównie byłych żołnierzach AK. Po wejściu Armii Czerwonej do Wielkopolski Władysław Kędzierski, ojciec pani Krystyny, był mianowany pierwszym powiatowym i miejskim komendantem MO w Krotoszynie, w WSGO „Warta” był od lipca 1945 r. , organizował konspiracyjne komórki na komisariatach milicji w Koźminie, Rozdrażewie i Krotoszynie. Aresztowany we wrześniu 1945 r. zbiegł z aresztu, wtedy niejako w odwecie aresztowano jego córkę, panią Krystynę. To więzienie to było piekło – mówi dziś Krystyna Kędzierska. Jej ojciec ujawnił się w Warszawie w kwietniu 1947 r. , ale mimo to we wrześniu 1947 r. w Krotoszynie został aresztowany i skazany na 5 lat więzienia. Córka przechowuje pamiątki po nim i pielęgnuje pamięć o WSGO „Warta” do dnia dzisiejszego.

 

Film dokumentalny pt. „Błysk” reż. Zbysław Kaczmarek, producent TVP Poznań, Poznań 2016 r., Czas: 13 minut

Historia legendarnego dowódcy kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” oddziału partyzanckiego działającego latem i jesienią 1945 r. na terenie południowej Wielkopolski. Brawurowe akcje, zdobywanie broni na posterunkach MO, zwalczanie funkcjonariuszy UB były codziennością tego jednego z największych oddziałów leśnych w tym regionie.  Po przegranej bitwie pod Odolanowem „Błysk” podjął decyzję o rozwiązaniu oddziału i powrotu żołnierzy do normalnego życia. Nie uchroniło go to jednak przed tragicznym końcem.

 

 

Film dokumentalny pt. „Bora” reż. Zbysław Kaczmarek, producent TVP Poznań, Poznań 2016 r., Czas: 13 minut

 

 

Film dokumentalny “Bunt majowy” reż. Zbysław Kaczmarek, producent TVP Poznań, Czas: 11 minut, Wyd. IPN Poznań w ramach cyklu „Historie nieznane”, Poznań 2012 r.

 

W maju 1946 r. doszło do fali społecznych protestów w obronie święta 3 maja – święta którego rangę ówczesna władza chciała zminimalizować. Na terenie całego kraju odbyły się protesty i manifestacje w niemal stu miejscowościach, z których wiele zostało brutalnie stłumionych przez milicję. Doszło nawet do ofiar śmiertelnych. Film przedstawia historię manifestacji solidarnościowej, którą zorganizowali w Poznaniu 13 maja 1946 r. studenci Uniwersytetu Poznańskiego w obronie aresztowanych studentów z Krakowa.

Wspomnienia uczestników wydarzeń: Marii Łozińskiej Echaust-Twarowskiej, Wandy Pawłowicz, Janusza Paszyńskiego.

Wielkopolska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Wielkopolska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku